23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Annons
Annons

Baddare skapade kalabalik i Kungälv

Välregisserad chokladkexförsäljning skapade försäljningsfest för Orkla.
Annons

Det chokladöverdragna skumkexet Baddaren är Göteborgs Kex mest ikoniska produkt.

Och för att skapa en riktigt stor hysteri kring det arraksmakande kexet är det bara till försäljning två gånger per år. Och dessutom endast vid Bräckboden vid Göteborgs Kex bageri i Kungälv.

Annons

Det välregisserade försäljningsknepet visade sig extra framgångsrikt under onsdagen. Göteborgs-Posten, som var på plats, rapporterade om en ringlande kö på uppemot 100 personer.

Annons

Enligt Orkla, som äger Göteborgs Kex, har efterfrågan aldrig varit tydligare.

— Vi anade att något var på gång eftersom vi sett att det varit väldigt stor aktivitet runt detta på sociala medier de senaste dagarna. Så vi valde att bemanna upp lite extra, och det var nog tur det, säger kommunikationschefen Stina Petrini, till Göteborgs-Posten.

Annons

Enligt Orkla beror det sparsamma Baddarbakandet på att tillverkningsprocessen är för komplicerad för att tillåta produktion året om.

— Normalt räcker baddarna i en till två veckor, men med det här intresset så vågar jag inte lova något, säger Stina Petrini, till tidningen.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|