23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Annons
Annons
Innehållet nedan modereras inte i förväg och omfattas därmed inte av webbplatsens utgivningsbevis.
Dela sida
Sponsrat innehåll

Akustisk avbildning förbättrar läckagedetektering i industriella miljöer

Läckor i trycklufts- och gassystem är ett välkänt problem inom industrin och står ofta för betydande energiförluster. Samtidigt kan tidiga tecken på elektriska fel, såsom partiella urladdningar, vara svåra att identifiera med traditionella mätmetoder. Med akustisk avbildning som teknik har möjligheterna för mer exakt och snabb läckagedetektering förbättrats avsevärt.

SUTO iTEC S532 Acoustic Imaging Leak Detector bygger på en matris av 64 MEMS-mikrofoner som registrerar och visualiserar ljudkällor i realtid. Genom att kombinera ljuddata med en integrerad kamera skapas en tydlig bild av var en läcka eller störkälla faktiskt uppstår, även på längre avstånd. Detta gör det möjligt att lokalisera läckor i tryckluft och gas upp till cirka 100 meter bort, utan att behöva komma nära installationen.

Utöver media som tryckluft och gas kan S532 även användas för att identifiera partiella urladdningar i elektriska system. Dessa akustiska signaler är ofta en tidig indikation på begynnande isolationsproblem i exempelvis ställverk eller transformatorer. Möjligheten att visuellt lokalisera urladdningarna underlättar förebyggande underhåll och kan bidra till att minska risken för oplanerade driftstopp.

En praktisk fördel med S532 är dess låga vikt jämfört med många konkurrerande akustiska kameror. Med en vikt på under ett kilo är instrumentet väl lämpat för bärbar användning vid inspektioner i större anläggningar, där operatören behöver arbeta under längre tid och förflytta sig mellan många mätpunkter.

Akustisk imaging används i allt större utsträckning som ett komplement till traditionella metoder för energikartläggning och tillståndskontroll. Genom att kombinera hög mätnoggrannhet med visuell återkoppling ger tekniken bättre beslutsunderlag för både underhållsarbete och energieffektivisering i industrin.

Läs mer...

Kompauto Nordic AB
Fläderstigen 1
771 43 Ludvika
Ludvika kommun
Sverige
VAT nummer: SE5562507698

Kontaktperson

KN
Kompauto Nordic
info@kompauto.com
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.08|