23948sdkhjf

Emv-konkurrens får Norrmejerier att sänka ersättning

Norrmejerier sänker ersättningen till mjölkproducenterna.

ATL rapporterar att konkurrensen från kedjornas emv-alternativ har lett till sänkta ersättningar till Norrmejeriers mjölkproducenter. Göran Olofsson, mejeriföretagets styrelseordförande, uppger till tidningen att försäljningen av färskmjölk minskats till följd av att konsumenterna i norr vänder sig till kedjornas egna billigare alternativ i nuvarande inflationsläge.

Ersättningen till mjölkproducenterna kommer att reduceras med tio öre från och med april. Det är oklart om det kommer att komma ännu fler sänkningar framöver.

– Det är bara att titta på vad regeringen gör. Pratar med Ica och andra aktörer om att priserna måste ner. Då är det vi som producenter som måste sänka intjäningen. Det är tydligt, säger Göran Olofsson till ATL.

Kommentera en artikel
Meddela redaktionen
Utvalda artiklar
Utvalda nyheter från förstasidan
Vill förnya trots tuffare tider – ”brutalt ute på kapitalmarknaden”
Livsmedelsbranschen vill fortsätta innovera – ”Extra viktigt i en lågkonjunktur”
Även SAS inför Mondelezbojkott – tar bort Marabou, Daim och Toblerone
Löfbergs säljer sitt brittiska varumärke – ”Ett strategisk beslut”
Ulrika Ekström lämnar som vd för Svenskmärkning
De bildar ett joint venture för att satsa på tång
Andra Nordiska Medier

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.313