23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.

Störningar på Dagabs nya lager bakom tomma butikshyllor

Dagabs nya lager har drabbats av större störningar, vilket lett till att hyllorna gapat tomma hos flera butiker i Stockholmsområdet.

Dagabs nya automatiserade lager genomförde sina första leveranser till butiker i februari i år. Den senaste tiden har det nya robotlagret drabbats av störningar, vilket lett till att hyllor gapat tomma hos butiker i Stockholmsområdet.

– Vi har den senaste veckan vidtagit ett antal stabiliserande åtgärder som ger effekt. Vi levererar ut varor i snabb takt men är ännu inte ikapp den backlog som uppstått. Det är såklart väldigt beklagligt, framför allt för de butiker som drabbats extra mycket. Det enda jag kan säga är att vi jobbar stenhårt för att förbättra situationen för butikerna och komma ikapp med leveranserna, säger Marie Svaton, kommunikationschef på Dagab.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063