23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Annons
Annons

”Inget i budgeten kommer att ändra den nattsvarta verkligheten”

Livsmedelsföretagens vd Björn Hellman är kritisk till regeringens budget och livsmedelsstrategi.
Annons

Livsmedelsföretagens vd Björn Hellman tycker att regeringens budget kring livsmedelsstrategin generellt liknar ”en betraktelse i backspegeln över vad som redan är utfört”.

– [...] Som lök på laxen beskriver regeringen situationen i branschen utifrån siffror som inte fullt ut fångar utvecklingen av det allvarliga läge företagen står inför.

Annons

Björn Hellman menar att svenska livsmedelsproducenter sedan två år tillbaka kämpar med extrema kostnadsökningar och kraftigt minskad försäljning och lönsamhet.

Annons

– Om Sverige ska ha en livsmedelsproduktion som är både konkurrens- och motståndskraftig måste vi se omfattande, långsiktiga satsningar på nyckelområden som export, forskning och innovation och energiförsörjning. Men allt detta lyser med sin frånvaro i höstbudgeten. 

Annons

Utan ett rejält budgetunderlag i ryggen riskerar även den nya strategin att bli en välmenande men tandlös skrivbordsprodukt, anser Björn Hellman.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web04