23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.

Första slakteriet för ”slakt på gård” godkänt av myndigheterna

Företaget De Vilda AB i Järna behöver inte längre transportera djuren till slakteriet.

Det har sedan länge funnits en efterfrågan från djurägare att kunna slakta djuren på jordbruksanläggningen, så kallad slakt på gård, enligt Livsmedelsverket. Fördelarna som har lyfts fram är bland annat att djuren slipper transporten till slakteriet, som i vissa fall kan vara lång.

– Det är glädjande att vi nu har slakterier som tagit möjligheten och ansökt om att bli godkända. Det första företaget, De Vilda AB i Järna, har godkänts i veckan, berättar Mona-Lisa Dahlbom, senior veterinärinspektör på Livsmedelsverket.

EU:s regler har sedan tidigare tillåtit slakt på jordbruksanläggning av ett begränsat antal nötkreatur, hästar och tamsvin sedan hösten 2021. Men nu kan slakterier kan ansöka hos Livsmedelsverket för att bli godkända för fler.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078