23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.

Agtira och Greenfood sluter nytt avtal

Efter 2,5 år upphörde samarbetet mellan Agtira och Greenfood. Nu har de enats i en ny överenskommelse gällande Agtiras anläggning i Haninge.

I december sa Agtira och Greenfood upp samarbetsavtalet med avsikt att hitta nya lösningar. I början av året blev dessutom Agtira en del av Odlarlaget i syfte att stärka sin lönsamhet.

Nu har de båda parterna i samverkan med Odlarlaget enats om ett nytt avtal kring Agtiras anläggning i Haninge. Anläggningen ska i första hand förse Ica Maxi Haninge med gurka, men med det nya avtalet får Greenfood ta del av överskjutande volymer från anläggningen.

– Detta nya avtal är ett viktigt steg för att stärka vår roll inom hållbar grönsaksproduktion i Stockholmsregionen och ger oss möjligheten att hantera överskottsvolymer på ett strukturerat och effektivt sätt, kommenterar Erik Jonuks, vd för Agtira, i ett pressmeddelande.

Även Ted Stenshed, vd Greenfood Fresh Produce AB, ser fördelarna.

– Produkter som produceras på ett hållbart sätt, nära konsumenten, med minimal vattenförbrukning ligger helt i linje med det som Greenfood Fresh Produce står och verkar för, kommenterar han.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109