23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Annons
Annons

Forskning: Svenskodlad sötpotatis kan bli nästa grej

Sveriges Lantbruksuniversitet ska provodla sötpotatis i Sverige. Enligt forskarna är den lättodlad och ska ge bra avkastning. Nu söker de odlare.
Annons

På bara några år har försäljningen av sötpotatis ökat kraftigt. I princip är all sötpotatis som säljs importerad från Egypten och USA.

Det finns flera varianter av roten än den orangea som vi oftast stöter på i den svenska dagligvaruhandeln. Det vill Nelida Leiva Eriksson, forskare i bioteknik vid LTH, Lunds universitet och Dennis Eriksson, forskare i växtförädling vid Sveriges Lantbruksuniversitet, ändra på. 

Annons

Enligt dem kan roten bli en vanlig gröda i Sverige och nu vill de utveckla sorter anpassat för svenskt klimat. Något som både miljö, ekonomi, och livsmedelsberedskap skulle tjäna på. 

Annons

Nu efterlyser de testodlare till i sommar.

– Det finns ett fåtal entusiaster i södra Sverige som odlar den, men avkastningen är inte lika hög på våra breddgrader som på andra håll i världen, säger Nelida Leiva Eriksson.

Annons

Med en kombination av traditionell växtförädling och modern genteknik, till exempel med gensaxen CRISPR/Cas, vill de korta processen till bara några enstaka år för att anpassa den till vårt klimat.

Annons

Förutom själva potatisen kan även bladen ätas, och passar till det asitiska köket.

Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|instance-web03