23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Annons
Annons

Scan stärker greppet om Norrland – köper två slakterier

Genom köpet av två etablerade slakterier i Norrland stärker Scan Sverige sin regionala närvaro och positionerar sig för ökad svensk köttproduktion inför 2026. Samtidigt ser bolaget en möjlighet till en etablering av ett nytt slakteri.
Annons

Genom förvärven stärker Scan Sverige sin närvaro i Norrland, en region som bedöms ha särskilt goda förutsättningar för ökad köttproduktion. Tillsammans omsätter bolagen cirka 190 miljoner kronor och har omkring 40 medarbetare, med fokus på slakt av nöt och lamm.

– Genom förvärven av Delsbo och Jämtlandsgården stärker vi vår produktion och slaktkapacitet i Norrland samt skapar bättre möjligheter att växa tillsammans med våra leverantörer i en del av landet med särskilt goda förutsättningar för ökad svensk köttproduktion, kommenterar Lars Appelqvist, vd Scan Sverige, i ett pressmeddelande.

Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.046|