I midsommarveckan kommer World of Coffee till Göteborg. Producenter från de stora kaffeländerna liksom importörer, rosterier, baristas och krogar finns på plats och totalt kommer 150 utställare och cirka 5 000 deltagare och besökare.
– Detta är en av världens största industrier och handeln med kaffe är en av de fem största råvarorna, säger Matts Johansson i ett pressmeddelande. Matts är ägare av kafferosteriet och caféet da Matteo och en av dem som sett till att kongressen hamnat i Göteborg.
Fem VM-tävlingar kommer dessutom att hållas, med kvaltävling och finaler utspridda över dagarna. Det kommer att tävlas i koppning, latte art, bryggning, rostning och kaffedrinkar.
För Göteborg kommer World of Coffee att generera cirka 35 miljoner kronor i omsättning för besöksnäringen i Göteborg.
