23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Annons
Annons

Lägre avräkningspris för Arlas medlemmar

Under juli sänks det med 5,2 öre. Det skriver tidningen Land.
Annons

Mjölkkrisen håller i sig och Arla fortsätter att sänka mjölkpriset. För juni månad sänktes priset med 8,9 öre och från, och med den 6 juli sänks det med ytterligare 5,2 öre. Det skriver tidningen Land.

Enligt Arla ingår en positiv effekt från valutamodellen på 3,9 öre till svenska Arlamedlemmar. Det nya avräkningspriset för mjölk hamnar på 294,8 öre per kilo för konventionell mjölk och 409,2 öre per kilo för ekologisk mjölk.

Annons

Den senaste Global Dairy Trade-auktionen visade att mjölkmarknaden fortfarande går dåligt, men även detaljmarknaden går neråt vilket får påverkan för mejeribranschen.

Annons

Enligt Arla är de kommande månaderna fortsatt osäkra, men utvecklingen för ekologiska produkter är däremot positiv.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|