23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Annons
Annons

Arlas Asiensatsning tar nästa steg

Beskrivs som en avgörande marknad för företaget.
Annons

Under torsdagen invigs Arlas nya kontor i Malaysias huvudstad Kuala Lumpur.

Enligt Arla är den asiatiska marknaden – med runt 2,3 miljarder människor – avgörande för företagets framtid, det menar Jesper Colding, som är vice ordförande för Arlas verksamhet i Asien.

Annons

Jesper Colding uppger att den asiatiska marknaden har ett växande välstånd och ett ökande fokus på sundhet, vilket kommer ge en ökad efterfrågan på nyttiga produkter för hela familjen – till exempel mjölk med lång hållbarhet, modersmjölksersättning och ost.

Annons

– Detta ger oss goda möjligheter skapa synergier inom våra varumärken, marknadsaktiviteter och innovationer, säger Jesper Colding i ett pressmeddelande.

Annons

Under invigningen kommer den danska kronprinsen att hålla ett inledningstal för representanter från malaysiska ministerier och europeiska ambassader.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.046|