23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Annons
Annons

Rootfruit växer — men tjänar inte pengar

Chipsföretaget ökar omsättningen med 54 procent under tredje kvartalet. Rörelseresultatet fortsätter dock vara negativt.
Annons

Rootfruit Scandinavia har kunnat redovisa en stadigt ökat försäljning under 2015. Bara under det tredje kvartalet har företaget, med varumärkena Rootfruit och Gårdschips, tagit sig in på den norska marknaden samtidigt som marknadsföringsinsatserna ökat. Flera nya produkter har också lanserats.

Annons
Läs också: Rootfruit vill erövra Norge

I november lanserades chipsen också på den finska butikskedjan Kesko.

Läs också:Rootfruit till Finland

Under det tredje kvartalet uppgick nettoomsättningen till 7,8 miljoner kronor, en ökning med 54 procent jämfört med motsvarande period i fjol.

Annons

Rörelseresultatet, före avskrivningar och räntekostnader, försämrades dock till -332 000 mot -313 000 tredje kvartalet 2014.

— Lönsamhetsmässigt var tredje kvartalet mindre framgångsrikt. Detta berodde till stor del på att vi inte lyckades hålla uppe vår bruttomarginal som påverkats negativt av dyrare råvara till följd av sommarens väder. Samtidigt har vi valt att fortsatt att öka våra sälj- och marknadsinvesteringar för att ta marknadsandelar, säger Rootfruits vd Hans Jacobsson i en rapportkommentar.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|