23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Annons
Annons

Se bönderna sjunga för kritiserad mjölk

Den laktosfria mjölken är "var äcklig innan men nu är den god”, vilket firas med sång.
Annons

Norrmejeriers laktosfria mjölk har tidigare fått kritik för att den är för söt, vilket tvingade företaget att försöka få den att smaka mer som vanlig mjölk. Nu är den nya mjölken här, vilket mejeriet firar med musikvideo – med bönder i stjärnrollerna.

Annons
Läs också: Laktosfritt från Norrmejerier för sött

Låten "Räddningen är här" bjuder på viss självdistans, med rader som ”Den var äcklig innan men nu är den god”. Elva mjölkbönder från Ångermanland, Västerbotten och Norrbotten har tillsammans med låtskrivarna Henrik Oja och Mats Hammarström skapat en hyllning som ska uppmärksamma förändringarna i den lokalproducerade mjölken.

Annons

– Med den här låten vill vi berätta att vi nu äntligen kan erbjuda en norrländsk, laktosfri mjölk som smakar som mjölk ska smaka. Att det är mjölkbönderna själva som medverkar i låten och musikvideon känns extra kul, säger Anna Norrgård, brand manager på Norrmejerier, i ett pressmeddelande.

Annons

Den laktosfria mjölken kommer i fyra olika varianter: lätt- och mellanmjölk, standard och ekologisk mellanmjölk. I ett smaktest anordnat av Norrmejerier själva, föredrog 83 procent (av ett okänt antal deltagare) Norrmejeriers laktosfria produkter framför marknadsledarens produkt.

Annons

Se musikvideon nedan, som likt låten bjuder på en insats i stil med klassiska välgörenhetsinspelningar.

Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web01