23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.

Snart avgörs om alkoholreklam får visas i svensk tv

Svenska myndigheter vill erlägga viten på tv-bolagen – EU-kommissionen väntas ta beslut innan slutet av januari nästa år.

För sju år sedan antogs EU-direktivet om att tv-sändningar från ett EU-land till ett annat ska kunna regleras av det mottagande landet.

Det ledde till att organisationen IOGT-NTO 2011 anmälde programbolagen bakom bland annat tv-kanalerna TV3 och Kanal 5, som sänder från Storbritannien, för att bryta mot svensk alkohollagstiftning genom sändningar av alkoholreklam.

Det har lett till en långdragen process som nu är i ett slutskede. Myndigheten för press, radio och tv samt Konsumentverket har skickat in en underrättelse till EU-kommissionen om att man vill erlägga viten på bolagen, utifrån svensk lagstiftning, om bolagen inte slutar sända alkoholreklam.

Härnäst kommer kommissionen ta besked om vilken lagstiftning de berörda tv-bolagen måste följa.

– Från att underrättelsen är inskickad har EU-kommissionen tre månader på sig att avgöra om Sverige har rätt att reglera de här bolagen eller inte. Får Sverige rätt innebär det i praktiken att alkoholreklam i kanaler som sänder till Sverige kommer att upphöra, säger Johnny Mostacero, förbundsordförande för IOGT-NTO, i ett uttalande.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web03