23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.

Dansk kedja kan tvingas stänga var fjärde restaurang

Jensens bøfhus går knackigt – och nu kan nya chefen stänga ner enheter i både Danmark och Sverige.

De senaste tre åren har danska restaurangkedjan Jensens bøfhus gått back med 117 miljoner danska kronor, något som gjort att man tvingats till flera förändringar. I september tillträdde en ny vd för kedjan – Dorte Gleie – och nu tar ledningen ytterligare steg för att rädda verksamheten.

Under de senaste månaderna har man meddelat att man kommer att stänga flera restauranger i Danmark, men det kan komma att bli fler, skriver danska tidningen Børsen. Cirka tio av de 40 restauranger som finns i Sverige och Danmark kan komma att stängas ner, då de dras med underskott.

I samband med detta ska man dessutom sälja ut konstverk och andra egendomar, som väntas ge miljoner till kedjan. Det, tillsammans med nedläggningarna, är steg i en plan som brittiska konsultbyrån Anpro tagit fram åt restaurangkedjan.

– Vi tittar på alla våra tillgångar just nu. Särskilt de som inte ger mervärde till vår kärnverksamhet, säger Dorte Gleie till Børsen.

I dagsläget har Jensens bøfhus elva restauranger i Sverige och två i Norge, utöver enheterna i Danmark.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.067|