23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Annons
Annons

Ny chef tar två områden hos Food for progress

Jonas Borg blir ny ansvarig för affärsområdena Private label och Joint venture.
Annons

Food for progress, som varit aktiva rekryterare det senaste året, har gjort klart med en ny värvning: Jonas Borg tar plats i företagets säljkår, och blir också ansvarig för affärsområdena Private label och Joint venture. Han kommer därmed stå för utvecklingen av de två områdena både i Sverige och utomlands.

Annons

– Det blir en rolig utmaning att utveckla dessa två affärsområden och medverka till att ta fram riktigt bra produkter till våra befintliga och framtida kunder, säger Jonas Borg i en kommentar.

Annons

Jonas Borg kommer närmast från rollen som affärschef på bemanningsföretaget Work for you, men har tidigare arbetat med Food for progress. Mellan 1999 och 2012 arbetade han inom Ecab-koncernen där Oumph-tillverkaren ingår – bland annat som försäljningschef för Ecab djupfryst.

Annons

– Jonas förståelse för livsmedelsproduktion och erfarenhet från komplex tjänsteförsäljning är en stark kombination, säger Lennart Bjurström på Food for progress.

Annons

Jonas Borg tillträdde den nya rollen i början av veckan, meddelar företaget.

Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.142|instance-web04