23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Annons
Annons

Ny vd till Optifreeze

Efter några månader under ledning av styrelseordföranden har bolaget nu utsett ny vd.
Annons

I oktober lämnade Optifreeze vd Nick Kramer bolaget bara några månader efter sitt tillträde. I samband med detta tog styrelseordföranden Göran Hedbys en mer aktiv roll, medan sökandet efter en ersättare drog igång.

Nu har man hittat en ny vd, när chefen för produktutveckling lyfts upp till vd-posten. Eda Demir, som varit anställd i bolaget sedan starten 2014, tillträder som vd vid årsskiftet.

Annons

– I min nya roll kommer jag att leda företaget mot full kommersialisering och möta de tydliga mål som vi har satt. Vi kommer även att utveckla nya applikationsområden och att rikta oss mot nya marknader, säger hon i ett pressmeddelande.

Annons

Samtidigt återgår Göran Hedbys till sin roll som styrelseordförande, medan en av forskarna bakom bolagets koncept, Katarzyna Dymek, tar över som ny utvecklingschef.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web03