23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.

Rikstäckande avtal för färdiglådor

Färdigrätter från GI-boxen går in i Convinis sortiment.

Convini, som erbjuder måltidslösningar för arbetsplatser, startar samarbete med GI-boxen – avtalet innebär att färdigrätter från den senare kommer att gå in i Convinis sortiment och därmed finnas i deras drygt 1 500 företagsbutiker.

– Vi märker ständigt ökad efterfrågan på hälsosamma lunchalternativ. GI-boxen blir ett viktigt komplement till vårt övriga utbud, säger Convinis vd Jonas Kaveryd i ett pressmeddelande.

GI-boxen, som lanserades 2011, arbetar sedan tidigare efter ett koncept där färdigrätterna levereras hem till kunderna, och har även i mindre utsträckning levererat rätter till företag i centrala Stockholm.

I och med samarbetet med Convini kommer man alltså nu även finnas hos företag i Sveriges storstadsområden.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.101