23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Annons
Annons

Riksdagen öppnar för gårdsförsäljning

Under onsdagen röstade riksdagen ja till en uppmaning om att möjliggöra gårdsförsäljning av alkohol i ”begränsad utsträckning”.
Annons

Det blev en jämn omröstning i riksdagen när man röstade om socialutskottets förslag om gårdsförsäljning – till slut vann förslaget majoritet med 151 mot 140.

Eftersom förslaget var ett tillkännagivande innebär det i praktiken att riksdagen efter omröstningen uppmanar regeringen att ta fram en lagstiftning som tillåter gårdsförsäljning av alkohol.

Annons

Dock ska det enligt förslaget vara försäljning i ”begränsad utsträckning” och något som ska ske ”under förutsättning att Systembolagets monopol kan bevaras”.

Annons

Både regeringspartierna och Vänsterpartiet ställde sig mot förslaget i riksdagen, som tog sin början i motioner från M, KD och C.

Annons

Sedan tidigare har Region Skåne ansökt till regeringen om att få vara försöksregion för gårdsförsäljning under en testperiod på tre år.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web02