23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.

Återvinning av kaffeförpackningar framgång i Finland

Under juli testade Paulig, K-gruppen och Globe Hope ett pilotprojekt för återvinning av kaffeförpackningar. Under perioden samlades hela 10 000 tomma förpackningar in som nu kommer få nytt liv som andra produkter.

– Insamlingsprojektet har fått ett fantastiskt mottagande här på K-Supermarket i Veikkola. Den första veckan fick vi ihop 600 stycken, och nu i början av oktober har vi hunnit samla in omkring 3 000 tomma kaffeförpackningar, berättar handlaren Cedrik Liljestrand på K-Supermarket i Veikkola i en kommentar.

Förpackningar kommer nu att rengöras och användas i produktionen av nya produkter som bärkassar, handväskor och pennfodral som sen ska säljas i Pauligs och Globe Hopes nätbutiker i slutet av året.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.093