23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.

Julmust och öl i en brygd

Apotekarnes lanserar mer "vuxet" julalternativ.

Julen närmar sig med stormsteg och för många är det givet vad som ska drickas till maten, julmust, julöl eller båda två. För den som gillar båda smakerna och söker efter ett lite mer "vuxet" alkoholfritt alternativ kommer nu en blandning av julmust och alkoholfri julöl.

Den nya musten går under namnet Bryggarmusten är inte lika söt som den klassiska julmusten och innehåller dessutom 25 procent mindre socker än klassisk must då den består av tre delar must och en del Eriksberg alkoholfri julöl. Samtidigt ersätts tidigare års Årsmust med en ny Vintermust som även den innehåller mindre socker.

– Med vår nya alkoholfria Bryggarmust har vi förenat två goda drycker – Sveriges mest älskade julmust med julöl till en ny fantastisk smak som är både lättdrucken, har en härlig karaktär och innehåller mindre socker. En blandning som vi vet att många redan experimenterar med själva vid julbordet, säger Christel von Schantz, Marknadschef för vatten och läsk på Carlsberg Sverige.

Produktnytt Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109