23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Annons
Annons

Hälsogrossist i konkurs efter mer än 80 år

Annons

Wemake är företaget som startade 1938 med namnet Frisksportcentralen, senare Hälsokostcentralen, men som nu efter mer än 80 år som grossist försatts i konkurs. Det skriver Sydsvenskan.

Anledningen till konkursen är att volymerna sjunkit under flera år och då framförallt till hälsokostbutiker som även de har haft tuffa tider. Wemake äger även företag, däribland det uppmärksammade ärtdrycksföretaget Sproud, som dock inte omfattas av konkursen.

Annons

– Både Sproud och övriga verksamheter i Findeln Holding är helt opåverkade. Konkursen berör endast vårt dotterbolag Wemake, säger Nicklas Jungberg, vd på Wemake och även moderbolaget Findeln Holding, till Sydsvenskan.

Annons

Verksamheten drivs just nu vidare och enligt konkursförvaltaren finns det möjligheter att hitta en ny ägare för verksamheten.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.158|