23948sdkhjf

Ny vd på Marenor och Fiskeriet

Anställer ny chef från Wernersson Ost.

Jonas Ragnhage har utsett till ny vd för fiskkoncernen Insulas två svenska bolag Marenor och Fiskeriet Sverige. Närmast kommer Jonas Ragnhage från Wernersson Ost där han var kommersiell direktör men han har även innehaft befattningar som vd för Eurocash Food, vd för Falkenberg Seafood samt olika befattningar inom Hemköp och Axfood.

– I Jonas Ragnhage har vi en erfaren VD med tyngd från både sjömats- och dagligvarubranschen. Efter en period av omstrukturering av Insulas verksamhet i Sverige har nu en starkare grund lagts för att ta en större position på den svenska marknaden, säger bolagens ordförande och vd för Insula, Olav Holst-Dyrnes i en kommentar.

Jonas Ragnhage tillträder som vd den 4 april och ersätter därmed Yvonne Magnusson-Norling som sedan våren 2021 varit tillförordnad vd för de två bolagen. Hon återgår nu till sin ordinarie roll som styrelseledamot i Insulakoncernen.

Kommentera en artikel
Meddela redaktionen
Företagens egna nyheter
Se alla medlemsnyheter
Mest läst
Senaste nytt
Se senaste nytt
Utvalda artiklar
Utvalda nyheter från förstasidan
Polarbröd varslar 23 tjänster
Köttkonsumtionen ökar – men svenska marknadsandelen sjunker
Efter kurstappet – nu rekommenderas köp av Axfood
Foodtech-bolag tar in 50 miljoner – ska öka expansionstakten
Nu inleds rättegången mot ägaren av uppmärksammad äggård
Han blir ny vd för Polfärskt Bröd – efter ett år på bolaget
Andra Nordiska Medier
Fri Köpenskap
RS & FastFood
Packnet

Sänd till en kollega

0.125