23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.

Procordia storsatsar

Efter en ökad efterfrågan på kyld färdigmat, storsatsar Procordia på ny marknad

Nu kommer en storsatsning inom kyld färdigmat från Felix. I kyldiskarna kommer finnas mustiga och krämiga soppor, pastasåser med italiensk känsla och välsmakande grytbaser.

– Vi är riktigt stolta över att kunna presentera vårt nya, och otroligt goda kylda färdigmatssortiment. Med denna breda satsning vill vi inspirera och förenkla lunchen och middagen i vardagen, berättar Maria Tegman, marknadschef på Procordia i ett pressmeddelande.

Växande efterfråga

Efterfrågan på kyld färdigmat växer både i Sverige och utomlands. Nu lanserar Felix ett helt nytt kylt färdigmatssortiment som har spännande och varierande smaker och är tillagade efter inspiration från världens kök. I sortimentet ingår Felix mustig soppa, Felix pastasås och Felix grytbas.

– Det här är en satsning som jag tror väldigt starkt på. Vi ser att allt fler konsumenter efterfrågar kyld färdigmat och vi har arbetat väldigt nära våra kunder för att få fram vårt goda sortiment, säger Maria Tegman .

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11