23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Annons
Annons

De säljer ekologiskt – i butik och på nätet

Butik och webbshop med enbart ekologiska varor öppnade förra veckan i en anrik Sala-fastighet.
Annons

Det är Johanna Romero Amundsen och Cathrine Lobel öppnade i lördags Green Market i det gamla järnvägshotellet i västmanländska Sala.

– Det ligger i tiden med ekologiska varor. Vi gör det här för din och dina barnbarns hälsa – och för planeten, säger Cathrine Lobel, till Sala Allehanda.

Annons

Verksamheten består av en butik med enbart ekologiska varor samt olika kurser – bland annat i rawfood och vegetarisk matlagning. I butikens 50 kvadratmeter stora lokal säljs nu ekologiska livsmedel och färskt surdegsbröd – men även hygien- och rengöringsartiklar, som enligt Cathrine är svårt att hitta i vanliga matvarubutiker.

Annons

Inom kort kommer Green Market även att ha en webbshop för leveranser över hela landet. Webbkunderna kommer även att kunna hämta beställningar i butiken.

Annons

– Kunderna kan sitta på tåget och göra sina beställningar på vägen hem från jobbet. Sedan kan de hämta den färdigpackade kassen när de kommer fram till Sala, uppger Cathrine Lobel.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.126|instance-web03