Trelleborgsodlaren Alfred Pedersen och son är redan störst i Sverige – nu investerar man 50 miljoner kronor för att utöka odlingen än mer, rapporterar ATL.
Tillskottet till odlingen består av ett nytt växthus på 41 000 kvadratmeter, vilket enligt beräkningarna kommer öka produktionen med 1 500 ton.
I dag består odlingen av två växthus som sammanlagt landar på en 120 000 kvadratmeter stor yta, med en årlig produktion på cirka 5 000 ton. Det motsvarar alltså nästan hälften av de 12 000 ton svenskodlade tomater som säljs i landet varje år.
Sammanlagt säljs 40 000 ton tomater i Sverige varje år, varav de flesta importeras från Nederländerna och Spanien.
– Svenska konsumenter är beredda att betala lite mer för svenskproducerade tomater. I dag kan det bli brist på tomater när butikskedjorna kör kampanjer. Det vore bra för svensk tomatproduktion om vi kunde komma upp till åtminstone 50-60 procent under sommaren, säger Mads Pedersen till ATL.