23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Annons
Annons

Oatly flyttar in på Starbucks

Annons

Den svenska havredrycksproducenten Oatly lanseras nu i Starbucks amerikanska kafénätverk, framgår av ett pressmeddelande från det Seattle-baserade globala kaffeföretaget.

Oatlys havredryck kommer inkorporeras i Starbucks vårmeny via produkten Iced Brown Sugar Oatmilk Shaken Espresso som en permanent ingrediens. Havremjöl har även tidigare varit del av Starbucks utbud och Oatly finns redan med i menyn i Starbucks kinesiska kaféer.

Annons

Bolagen genomförde under fjolåret en testlansering i den amerikanska Mellanvästern.

Uppmärksamheten kring Oatly har ökat sedan bolaget köpte reklamtid i Super Bowl, finalen i den amerikanska fotbollsligan NFL, vars halvtidsavbrott utgör en av reklamvärldens mest emotsedda ögonblick. Oatly har också ansökt hos amerikanska finansinspektionen SEC om att börsnotera i New York, något som blev en nyhet i förra veckan.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|