23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Annons
Annons

Apelsinskal blir bioplastflaskor

Finska tekniska utvecklingscentret VTT har utvecklat en teknik för framställning av plastflaskor baserat på skal från citrusfrukter.
Annons

På sin hemsida skrivet VTT att deras nyutvecklade FDCA-teknik gör det möjligt att använda jordbruksavfall som innehåller pektin - till exempel citrusskal och sockerbetsmassa som råvara för produktion av biobaserad PEF-plast (polyetenfuranoat) och därmed ersätta fossilbaserad PET-plast. PEF är en förnybar och helt återvinningsbar högpresterande plast.

Annons

Koldioxidavtrycket på plastflaskor tillverkade av citrusskalbaserad PEF uppges vara 50 procent lägre än för PET. Dessutom är barriäregenskaperna hos PEF bättre än hos PET, vilket medger en längre livslängd för livsmedel, förpackade med PEF.  

Annons

Enligt VTT har deras nya teknik även betydande produktionsfördelar vid tillverkning av biobaserad PEF-plast. Tekniken använder nämligen en stabil mellanprodukt för att producera FDCA (2,5-furandikarboxylsyra), en av monomererna i PEF, vilket möjliggör en mycket effektiv process. Dessutom öppnar användningen av pektinhaltiga avfallsströmmar nya möjligheter för plastens cirkulära ekonomi.

Annons

VTT har patenterat tekniken. 

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|