23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.

Royal Unibrew sänker vinstprognosen

Det danska bryggeribolaget Royal Unibrew rapporterar preliminära siffror för det tredje kvartalet och sänker samtidigt vinstprognosen för 2022, framgår av ett pressmeddelande.

Royal Unibrew räknar nu med ett rörelseresultat på 1,6 miljarder danska kronor för helåret, jämfört med föregående prognos över motsvarande siffra inom intervallet 1,7-1,85 miljarder danska kronor.

"Vi upplever en inflation som både påverkar våra kostnadsnivåer, och påverkar konsumenter och kunder. Intäkterna utvecklas tillfredsställande, men vi upplever press på marginalerna på kort sikt på grund av den höga inflationen som drabbat oss under det senaste året", skriver bolaget i pressmeddelandet.

Enligt de preliminära siffrorna var nettoomsättningen för det tredje kvartalet 3,3 miljarder danska kronor, motsvarande en organisk tillväxt på 12 procent.

Rörelseresultatet kom samtidigt in på 490 miljoner danska kronor, jämfört med 596 miljoner under samma period i fjol.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063