23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Annons
Annons

Picadeli når milstolpe i Sverige

Påskyndad av hälsotrenden har Picadeli tagit revansch efter de tunga pandemiåren då bolaget gick på knäna. Över 1 000 salladsbarer etablerade i Sverige.
Annons

Vi ska bli störst i världen”, sa Picadelis vd David von Laskowski i en intervju med Food Supply tidigare i år. Enligt bolaget säljer de 50 miljoner sallader årligen i 2 000 butiker på nio marknader.

Hälften av av dem, 1 000, är nu etablerade i Sverige.

Annons

– Att vi nu finns på över tusen platser är inget annat än en hälsorevolution. Var femte svensk har under senaste månaden köpt en Picadelisallad. Det är mäktigt att landets största snabbmatskedja varken säljer hamburgare eller pizza, utan färska morötter, spänstig spenat och krämiga mozzarellabollar, kommenterar  Daniel Billfeldt, Sverigechef på Picadeli, i ett pressmeddelande.

Annons

Salladsbarerna drivs med hjälp av AI som beräknar bland annat orderrekommendationer, försäljningshistorik och även väderprognoser för att håll koll på vad som går. Vilket ger butikerna data utifrån vad kunderna vill ha, skriver bolaget.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|