Pusslet börjar falla på plats och Landsbygdsprogrammet tar form. Ersättningen för odling av bruna bönor införs redan nu under 2014. Omkring 700 000 kronor kan betalas ut per år.
– Den traditionella odlingen av bruna bönor är viktig för Öland. Vi kommer satsa på de bruna bönorna även i nästa programperiod, och jag är glad att vi har hittat en lösning så att ersättningen kan införas redan i år, säger landsbygdsminister Eskil Erlandsson i ett pressmeddelande.
Odlingen av bruna bönor är viktig för Öland och odlarna kommer kunna få ersättning redan nu under 2014. Ersättningen kommer i stort att överensstämma med den som funnits under tidigare programperiod, 2007 – 2013. Stödet gäller endast odling på Öland.