23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.

Emballator Tectubes köper finsk tubtillverkare

Emballator Tectubes förvärvar Printal Oy med verksamhet på finländska Hangö.

Emballator- ägda Tectubes tillverkar bland annat tubförpackningar för livsmedelsindustrin, och genom uppköpet av finska konkurrenten Printal Oy menar företaget att man ”tar ett krafttag kring tubbranschen i norra Europa”.

– Ett mycket positivt och glädjande besked för Tectubes och vår personal. Äntligen har vi möjligheten att skapa något nytt och långsiktigt, säger Anders Barrklint, VD Emballator Tectubes, i ett pressmeddelande.

Pertti Hakala, VD Printal Oy, ser också han positivt på uppköpet:

– Försäljningen av tubverksamheten är ett naturligt steg i en bransch som varit extremt pressad. Vi har i Emballator funnit en stark och innovativ ny ägare som kan vidareutveckla tubverksamheten. Emballator har dessutom samma kundfokus som vi, vilket är den absolut viktigaste trygghetsfaktorn för oss, säger han i ett pressmeddelande.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109