23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Annons
Annons

Stor förlust för Mackmyra

Första kvartalet slutar med röda siffror för Mackmyra Svensk Whisky AB. Företaget redovisar en förlust på nio miljoner kronor.
Annons

Enligt ett pressmeddelande från bolaget har resultatet påverkats av det åtgärdsprogram som inleddes i februari i år. Programmet innebär en omställning av organisationen, vilket ger kortsiktigt negativa effekter på försäljningen, skriver företaget. Bland annat minskade Mackmyra, genom uppsägningar och naturliga avgångar, sin personalstyrka med 15 personer under första kvartalet.

Annons

Förlusten för första kvartalet landar på nio miljoner, att jämföra med motsvarande period förra året då förlusten låg på fem miljoner. Omsättningen sjönk från 12,4 miljoner kronor till 10,6 miljoner.

Annons

Samtidigt meddelar också bolaget att den så kallade företrädesemission, som styrelsen föreslog tidigare i vår, nu är fulltecknad. Det innebär att 22 miljoner kronor kommer att tillföras Mackmyra.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web02