23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.

Ny ägarstiftelse hos Löfbergs ska gynna kaffebönder

Löfbergs skapar ny ägarstiftelse som ska bidra till en mer hållbar utveckling i odlarländerna. Stiftelsens pengar ska användas till utvecklingsprojekt, forskning och utbildning.

I ett pressmeddelande skriver företaget att Familjen Löfbergs Stiftelse kommer att ha ett startkapital på en halv miljon kronor. Det första projektet är redan igång och riktar in sig på Etiopien där man vill bättra konkurrenskraften och försörjningen för kaffebönderna och deras familjer.

Stiftelsen förvaltas av en styrelse bestående av syskonen Therese Gustafsson, Martin Löfberg och Kathrine Löfberg.

– Vi har långa och nära relationer med kaffebönder över hela världen och vet att klimatförändringarna är en av deras absolut största utmaning. Därför känns det naturligt att fokusera på hållbarhetsarbetet i odlarländerna, säger Therese Gustafsson, fjärde generationen Löfbergare och ordförande i Familjen Löfbergs Stiftelse.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063