E-handel är inget nytt för Martin & Servera. De första beställningarna över nätet togs emot redan i mitten av 1990-talet. Men sedan en ny e-handelsplattform lanserades i höstas räknar grossistjätten med att se den digitala försäljningen öka drastiskt. Finanschefen Sven Demtz-Helin spår att andelen beställningar som sker över nätet kommer att överstiga 50 procent under 2016, mot dagens 45 procent.
Annons— Historiskt är det offentliga kunder och kedjor som Burger King och Espresso House som varit bra på att beställa på nätet. Nu ser vi hur enskilda krogar blir bättre på e-handel, säger Sven Demtz-Helin, till Dagens Industri.
AnnonsEnligt preliminära siffror till Dagens Industri omsatte Martin & Servera närmare 13 miljarder kronor under 2015 med ett resultat på 333 miljoner kronor. 6 miljarder kommer från försäljning till offentliga inrättningar, snabbmatskedjor och restauranger via nätet.
Annons— Sett till omsättning på nätet är det nog inte så många som är större än oss, säger Sven Demtz-Helin till tidningen.
Annons Annons