23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Annons
Annons

Ny vd för Sprit & Leverantörsföreningen

Hon ersätter tidigare vd:n Erika Danckwardt-Lillieström som går till Sveriges Bryggerier.
Annons

Från och med 1 januari 2017 är Anna De Geer vd ör Sprit & Vinleverantörsföreningen (SVL). Hon tar över tjänsten efter Erika Danckwardt-Lillieström som efter 9 år går vidare till Sveriges Bryggerier.

– Att tillsammans med branschens intressenter driva vidare frågor knutna till Systembolaget, alkoholpolitik och alkoholreklam, som dagligen påverkar SVL:s medlemmar, kommer även i fortsättningen stå högt på agendan, säger Anna De Geer i ett pressmeddelande.

Annons

Anna De Geer har tidigare varit vd för Italienska handelskammaren i Sverige och kommer närmast från SIQ, institutet för kvalitetsutveckling, där hon bland annat ansvarade för opinionsbildning. Hon har även vuxit upp och arbetat i flera år i Italien och Frankrike, vilket gett henne en stabil internationell bakgrund.

Annons

– SVL är en dynamisk förening som har en betydelsefull funktion i att värna och kanalisera vin- och spritnäringens behov. Med Anna ser vi att den stabila grund vi byggt upp kan fortsätta att utvecklas, säger SVL:s ordförande Rolf Cassergren i en kommentar.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|