23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.

Coop lånar från Ica och Willys i ny reklam

Rullar igång storkampanj för att visa att de är billigast på nätet.

Coop, vars marknadschef nyligen utsågs till Sveriges bästa, är i reklamfarten igen. I deras senaste kampanj är det livsmedelskonkurrenterna som står i fokus.

Läs också: Sveriges bästa marknadschef finns i livsmedelsbranschen

För att uppmärksamma att Coop i tre stora prisjämförelser – hos Dagens Nyheter, Göteborgs-Posten och Prisjakt – har blivit billigare än konkurrenterna när det gäller mat på nätet, lånar de från både Ica och Willys.

Från Willys tar de rygg på "Sveriges billigaste", efter att de i prisjämförelserna är minst hundra kronor billigare än andra alternativ. Från Ica lånar de namnen på kedjans sitcom-reklamer för att påpeka att "Ulf", "Stig" och "Cindy" minsann bytt till Coop.

– Att erbjuda prisvärd mat till våra kunder och medlemmar ligger i Coops dna. Med kampanjen vill vi på ett humoristiskt sätt visa upp att vi lever upp till detta löfte, säger Björn Larsson, marknadsdirektör på Coop, i en kommentar.

Kampanjen, som är en storsatsning från Coop, kommer att rulla i flera stora medier: Aftonbladet, Expressen, Kvällsposten, GT och Metro.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141