23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.

Tillfälligt ålfiskestopp efter ministermöte

Det tog två och ett halvt dygn för Sven-Erik Bucht och EU-kollegorna att komma fram till förhandlingens slut, där reglernas utformning drog ut på mötet.

EU:s fiskeministermöte tog två och ett halvt dygn – men efter utdragna förhandlingar har man enats om införandet av tillfälligt stopp för ålfiske, skriver nyhetsbyrån Ritzau.

Beslutet innebär att fiske av blankål i Östersjön, Nordsjön och Atlanten stoppas under en period på tre sammanhängande månader mellan september och januari, en period som medlemsländerna själva väljer. De månaderna sammanfaller också med artens vandring.

Sveriges ståndpunkt i frågan var att stoppet skulle gälla i alla EU:s vatten, samtidigt som även fisket av glasål – artens yngel – skulle omfattas av stoppet. Det föll för döva öron, något som landsbygdsminister Sven-Erik Bucht ser som en besvikelse.

– Det här stoppet får en ytterst marginell påverkan på ålens fortlevnad och bestånd, säger han till TT.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|