23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.

Svensk kvarg på export till Frankrike

Efter lanseringar i flera andra länder har Lindahl nu siktet inställt på Frankrike för sina marknadsledande kvargprodukter. 

– Vi har sett proteintrenden växa i Sverige under en längre tid och nu ser vi även en efterfrågan i övriga Europa. Det känns naturligt att vi hela tiden utforskar ny mark, säger Martina Pettersson, marknadschef på Skånemejerier som äger varumärket.

De smakerna som nu lanseras i Frankrike är vanilj, hallon och persika/passion. Dessutom lanseras två stycken drickkvarg med ensamrätt till kedjan Auchan, som har över 4 000 butiker runtom i Frankrike.

Varumärket Lindahls finns, i samarbete med Nestlé, sedan tidigare i Storbritannien, Belgien, Luxemburg, Nederländerna, Spanien och Portugal.

– Det är häftigt att se att Lindahls redan har blivit marknadsledande inom kvarg i både Storbritannien och Nederländerna, säger Anders Lundqvist, som är ansvarig för export på Skånemejerier.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.081