23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.

Hon blir ny chef på Paulig

Mariell Toiger har utsetts till marknadschef och medlem i Pauligs ledningsgrupp från och med den 1 april.

Mariell Toiger har gedigen erfarenhet av affärsutveckling och strategiarbete från olika företag, och funktioner på Paulig, inom marknadsföring, ekonomi, försäljning och supply chain. Hon kommer att leda Pauligs marknads- och innovationsfunktion, som har över 100 anställda.

– Jag är mycket glad och hedrad över att ta mig an rollen som CMO på Paulig och ser fram emot att arbeta med våra talangfulla team för att skapa minnesvärda upplevelser för våra konsumenter och kunder. Paulig kombinerar en stark historik med ständig förnyelse och höga ambitioner. Tillsammans ska vi bli ”the shaper of popular food culture” och en hållbar föregångare i branschen med våra innovationer, säger Mariell Toiger.

Hon kommer att vara placerad i Tallinn, Estland.

– Mariell är en dynamisk och visionär ledare som har visat starka resultat i att driva tillväxt, innovation och varumärkesbyggande inom vår verksamhet, kommenterar Rolf Ladau, vd och koncernchef på Paulig.

På nytt jobb Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.096