23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.

Hälsinglands stolta lamm på prispallen i Matverk 2014

Hälsinglands stolta lamm tog hem silver i Matverk 2014

Hälsingland har klivit upp på pallen och kammat hem en silvermedalj i Sveriges största produktutvecklingstävling, Matverk 2014.

Laget bakom den heta produkten Lambetta från Hälsingland kom tvåa i konkurrens med 19 andra landskap och totalt 140 produkter i tävlingen Matverk, som avgjordes i samband med Gastronomiskt Forum i Nyköping. Ett silver som förutom ära och stolthet belönades med 50 000 kronor - ett pris som ska användas till vidare produktutveckling.

- Det var helt fantastiskt när jag hörde ordet Lambetta läsas upp av Mathias Dahlgren, det är så att jag skakar i benen, säger producenten Elisabeth Thorén, efter segerceremonin i ett pressmeddelande.

Kocken Hans-Erik Holmqvist har varit med och förädlat producenterna Elisabeth Thoréns och Lotta Wallbergs lammlår, experimenterat fram en balanserad kryddning och sälta. Lambetta vann dessutom specialpris för högsta jurypoäng i teknik.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094