23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Annons
Annons

Ekobonde ifrågasätter bojkott av danskt griskött

Danskt ekologiskt griskött är bättre än konventionellt svenskt. Det menar ekobonden Rolf Axel Nordström som är emot en svensk bojkott av det danska grisköttet.
Annons

– Sveriges grisföretagare ser debatten som ett kvitto på att svensk uppfödning är bäst. Men precis som i alla länder finns här urdåliga, hyfsade och bra exempel, säger Rolf Axel Nordström till TT.

Den danska grisuppfödningen har ifrågasatts på grund av kupering av knorrar och höga doser av antibiotika.

Annons

– Men Danmark har länge varit Europas mest ekovänliga land. Jag är rädd för att svensk djurvälfärd inte utvecklas på grund av en snedvriden debatt, säger Rolf Axel Nordström som är bekymrad över svartmålningen av danskt griskött.

Annons

– Djurhållningen är inte djurvärdig i Sverige heller. Man talar inte om enskilda djur, utan hur mycket mjölk eller kött som produceras.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|