Det var på onsdagseftermiddagen som händelsen inträffade. Den färglösa, giftiga gasen med stickande lukt började läcka i en av Findus fabriker i Norge och livsmedelsföretaget fick därmed kasta tonvis med grönsaker
– Detta är tyvärr en kostnad vi måste ta, meddelade Sondov Øystese, verksamhetschef på Findus Norge till NRK.
AnnonsFindus använder sig av ammoniak för att frysa ner grönsaker och ammoniakläckaget uppstod i förbindelser med underhåll av kylsystemet i fabriken.
AnnonsEnligt Sondov Øystese produceras dagligen totalt 300 ton grönsaksprodukter på fabriken i norska Tønsberg.
Henrik Hjalmarsson, vd på Findus Sverige, uppger för Food Supply att det som inträffade i den norska fabriken inte påverkar Sverige.
Annons– Norska Findus har fristående produkter avsedda för den norska marknaden, så detta påverkar inte oss här i landet överhuvud taget, säger han.
Annons Annons