23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Annons
Annons

Dalsspira blir första börsmejeriet

Nyemission ger Dalsspira Mejeri 7,7 miljoner kronor och 470 aktieägare.
Annons

Getmjölksmejeriet Dalsspira har under november genomfört en nyemission och kommer nu blir det första börsnoterade svenska mejeriet.

— Vilken härlig känsla. Vi är väldigt glada att så många vill vara med oss och bygga nytt mejeri. Det är privatpersoner från hela Sverige som deltagit i emissionen, säger vd:n Malin Jakobsson, i en kommentar.

Annons

Nyemissionen tecknades till drygt 8,5 miljoner kronor, en teckningsgrad om 106 procent. Styrelsen beslutade följaktligen att utöka emissionen genom att använda övertilldelningsoptionen.

Annons

Nyemissionen, och de runt 470 nya aktieägarna, innebär att bolaget får in 7,7 miljoner kronor. Pengarna ska användas till att flytta det nuvarande getmjölksmejeriet till Färgelanda, där Dalsspira ska investera i en ny mejerianläggning med avsevärt högre kapacitet. Framöver ska mejeriet också producera och leverera närproducerad komjölk, som ett komplement till basutbudet av getmjöksprodukter.

Annons
Läs också: Dalsspira Mejeri expanderar

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|