23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Annons
Annons

Norrmejerier tar hjälp för att erövra Sverige

Ett samarbete med ett säljbolag ska nå fler restauranger och storhushåll.
Annons

Säljbolaget Sales Support blir Norrmejeriers kanal för att nå ut bättre inom foodservice och servicehandel över hela landet.

— Vi är jättenöjda att samarbeta med Sales Support som vi upplever har en bra och kompletterande portfölj med andra varumärken, säger Olof Vesterberg, säljchef för Restaurang och Servicehandeln vid Norrmejerier.

Annons

Norrmejerier fortsätter som tidigare med egna säljare på hemmamarknaden, de fyra nordliga länen, när det kommer till restaurangs, storhushåll och småbutiker.

Annons

— Samarbetet ger våra kunder utökat stöd i valet av våra riksvarumärken Västerbottensost, Verum, Gainomax och Fjäll. För våra grossister underlättas hanteringen och avsikten är att samarbetet ska leda till större volymer och göra oss och Sales Support till en ännu mer attraktiv samarbetspartner, säger Olof Vesterberg.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|