23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Annons
Annons

Trots brand och hamstrande: toapapperet tar inte slut

Annons

Den senaste tidens coronaoro har fått folk att hamstra allt från handsprit till torrvaror, men även toalettpapper har flugit från hyllorna. Men än ser det inte ut som om det finns en risk för att papperet tar slut.

– Vi har kapacitet, så det ska inte vara några problem. Vi följer utvecklingen väldigt noggrant för att säkerställa att vi kan leverera, även om delar av vår personal blir sjuk, säger Jani Sillanpää, senior vice president och ansvarig för sälj och marknad på Metsä Tissue, som bland annat står bakom varumärkena Lambi och Serla, till Aftonbladet.

Annons

Under helgen drabbades en tillverkare av papper, Essity i Lilla Edet, av en brand orsakat av ett elfel i en av tre maskiner. Ingen kom till skada av branden och produktionen och tillgången på toalettpapper kommer inte att påverkas nämnvärt.

Annons

– Nej, det är ingen fara. Det är främst de två andra som producerar ut till kunden och vi kör treskift så vi fortsätter, säger Joakim Mollin, säkerhetschef på pappersbruket till SVT.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web02