23948sdkhjf

Scan köper Lindvalls Chark – ”stärker svensk livsmedelsproduktion”

Scan Sverige köper hela verksamheten inom Lindvalls Chark AB. Bolaget kommer fortsättningsvis fungera som ett separat bolag med produktion i Strömsnäsbruk.

Förra året hamnade Scan åter i svenskt ägo, då Lantmännen köpte verksamheten från finska HK Foods. Nu köper Scan Sverige också tillbaka Lindvalls Chark från den norska Jordaneskoncernen till svensk mark.

Med förvärvet stärker Scan Sverige sin position som Sveriges ledande kött- och charkuteriföretag och tar även ett steg i att stärka svensk livsmedelsproduktion, står det.

Sedan 2017 har Lindvalls Chark AB, som grundades 1925, varit i den norska Jordaneskoncernen ägo. Lindvalls produktionsanläggning ligger i småländska Strömsnäsbruk och har cirka 100 medarbetare. Bolaget omsätter runt 400 miljoner kronor årligen och tillverkar cirka 8 000 ton korv om året.

– Förvärvet av Lindvalls kompletterar Scan Sveriges befintliga affär och varumärken på ett bra sätt. Lindvalls är ett anrikt och välkänt företag som nu blir helsvenskt igen. För Lantmännen och våra ägare, aktiva svenska lantbrukare, är förvärvet ytterligare en satsning på svensk livsmedelsproduktion och på att stärka de långsiktiga förutsättningarna för svenskt lantbruk, kommenterar Magnus Kagevik, vd och koncernchef Lantmännen, som också äger Scan Sverige.

Genom förvärvet stärker Scan Sverige sin position ytterligare.

– Förvärvet ökar också vår kraft att, tillsammans med våra ägare, medarbetare och leverantörer, leda utvecklingen mot en ökad och mer hållbar svensk köttproduktion, kommenterar Lars Appelqvist, vd Scan Sverige.

Lindvalls Chark AB ska fortsätta att fungera som en separat affärsenhet med fortsatt produktion i Strömsnäsbruk.

– För oss på Jordanes har det varit en otroligt spännande och positiv resa med Lindvalls. Det är en väldigt kompetent organisation med fantastiska produkter, en unik position på marknaden och starka samarbeten med kunderna. Vi ser fram emot att följa den fortsatta utvecklingen med ny ägare, kommenterar Markus Matsson, vd Lindvalls Chark AB och kommersiell chef på Jordanes Meat.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.132