23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.

Gotlands slagteri sätter punkt för hästslakt

Öppnar upp för att låta andra aktörer bedriva slakt i del av anläggningen.

Fram till 2013 slaktade Gotlands slagteri cirka 140 hästar om året – sedan inträffade hästköttsskandalen och därefter tog man en paus på grund av protester från gotländska hästägare.

Verksamheten kom senare igång igen, men i mycket mindre skala. Under förra året slaktade man 60 hästar och från och med 1 juni slutar man helt.

Bakgrunden till det är en bristande lönsamhet, ett nej från länsstyrelsen om fortsatt subventionering samt ökade krav från kunderna,

rapporterar P4 Gotland

.

– Våra kunder ställer väldigt höga krav på hur man ska hålla isär de här delarna när det gäller hästslakt, säger Thomas Östlund, vd för Gotlands slagteri, till radiokanalen.

Framöver öppnar man för att låta en extern entreprenör bedriva hästslakt i delen av anläggningen som är vikt för detta.

I övrigt är Gotlands slagteri också involverade i ett projekt om produktion av fossilfritt kött. Man driver projektet tillsammans med LRF Gotland och hoppas kunna ställa om arbete hos leverantör och slakteri inom de närmsta åren för att på så vis bli först med fossilfritt kött.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063