23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Food Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.

Peckas naturodlingar i universitetsstudier

Mittuniversitetet och Härnösands kommun startar upp tre forskningsprojekt inom Foodtech under 2019. Peckas Naturodlingar kommer att ingå i två av de tre förstudierna då företagets kretslopssodling, den största i Europa, finns i Härnösand.

Den första förstudien handlar om att undersöka förutsättningarna för att producera fiskfoder i bioslam från fiskindustrin.. Den andra förstudien handlar om att utveckla en modell för informationsöverföring mellan konsumenter och producenter i livsmedelskedjan.

– Modellen ska identifiera vilken information man kan samla om livsmedelsproduktion och hur den kan visualiseras till konsumenter på bästa sätt, säger Anna-Sara Fagerholm, projektledare för förstudien vid Mittuniversitetet i en kommentar.

Den tredje förstudien handlar om inventering av lämpliga material- och energiflöden, restprodukter och spillenergi för att hitta nya sätt att producera mat lokalt på ett hållbart och resurseffektivt sätt.

Båda modellerna ska utvärderas i varsin förstudie.

Samtliga förstudier kommer att genomföras under 2019 och finansieras med stöd från samverkansavtalet mellan Mittuniversitetet och Härnösands kommun.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063